METAMORFOZA KUCHNI, JADALNI I STREFY WEJŚCIA

Warszawa, Ochota, Opaczewska
wielkość: 300m2, projekt kuchni, jadalni i strefy wejścia 30 m2
rok konstrukcji nieruchomości: lata 90
funkcja: dom rodzinny
fotografie: Mateusz Sołtysik

Dom przy ulicy Opaczewskiej został wybudowany w latach 90, aktualni właściciele zakupili go kilkanaście lat temu. Oryginalnie segment został wykończony materiałami bardzo dobrej jakości, co niezmiernie przypadło do gustu inwestorom w momencie zakupu i sprawdziło się w czasie kilkunastoletniego użytkowania. Jednakże po jakimś czasie okazało się, iż kuchnia nie do końca spełnia swoje funkcje, jadalnia ma mnóstwo niewykorzystanej przestrzeni a w strefie wejścia brak praktycznego miejsca do przechowywania.

Wspólnie z inwestorami zdefiniowaliśmy więc zakres projektu : przeplanowanie kuchni wraz z łączącą się z nią jadalnią oraz optymalizacja przestrzeni w strefie wejścia. Dodatkowym warunkiem przy tym projekcie było dostosowanie estetyki nowych elementów do już istniejących. Tak więc kolorystyka i materiały musiały nawiązywać do pozostałych pomieszczeń.

Głównym celem projektu kuchni było więc poprawienie jej funkcjonalności, jej doświetlenie i unowocześnienie.  Mała ilość blatu kuchennego, niefortunne usytuowanie zlewu w rogu, słabe doświetlenie – to niektóre z problemów, którymi zajęliśmy się tworząc projekt wnętrza. Stworzyliśmy nowy układ kuchni : dzięki analizie oryginalnych planów domu okazało się że po wyburzeniu niepotrzebnych warstw ściennych i sufitowych można przeorganizować wnętrze – zamiast zabudowy jednostronnej, zaplanowaliśmy zabudowę kuchni w kształcie litery U. Dzięki temu zyskaliśmy dużo więcej przestrzeni blatowej. Wprowadziliśmy dużo światła do wnętrza wykorzystując jasną kolorystykę materiałów i oczywiście rozplanowując nowy schemat oświetlenia.

Niewykorzystana przestrzeń w jadalni zyskała obszerny kredens, który pełni funkcje przechowywania ale również dekoracyjną i doświetlającą tworząc miły nastrój w tej części strefy dziennej. Z punktu widzenia estetyki zabudowa meblowa w jadalni jest zharmonizowana z wnętrzem kuchni i stanowi płynne przejście między roboczą strefą kuchni a miejscem do spożywania posiłków.

W strefie wejścia znajdował się mało wykorzystywany przez właścicieli, trochę dziwaczny „barek”. Miejsce, które „zabierał” zostało zabudowane i wykorzystane na wyjątkowo praktyczną przy kuchni spiżarkę. Ścianę spiżarki od strony przedpokoju zajmuje zabudowa meblowa, której górna część wykorzystana jest na bibliotekę, natomiast dolne szafki na przechowywanie elementów wierzchniej garderoby

Zobacz również:
Scroll to Top